CYFROWE PRAWO JAZDY

 Obecnie coraz więcej obywateli naszego kraju żyje w swiecie cyfrowym, przenoszą do niego szczegóły swojego życia, zdjęcia, prowadzą blogi dzieląc się przemyśleniami czy korzystają w mediów społecznościowych. Naturalną konsekwencją stało się więc stworzenie aplikacji, która w jednym miejscu pokazuje wszystkie dane dotyczące naszego pojazdu, nasze prawo jazd oraz inne związane z nim dokumenty. Jak to działa?

Prawo jazdy w aplikacji to całkowicie elektroniczna wersja plastikowej karty, która zawiera Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów określonej kategorii. Jest ona elementem pakietu przygotowanego przez administrację państwową o nazwie mObywatel. mPrawo jazdy korzysta z z Centralnej Ewidencji Kierowców. Wraz z jego wprowadzeniem łatwiejsze jest posiadanie prawa jazdy zawsze przy sobie, gdyż zazwyczaj zawsze mamy w kieszeni telefon a to właśnie w nim zainstalowana powinna być taka aplikacja.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami nie mamy obowiązku noszenia przy sobie fizycznego dokumentu, takiego jak właśnie prawo jazdy. Jednak posiadanie jego elektronicznej wersji na pewno przyśpieszy formalności w razie rutynowej kontroli na drodze.

mPrawo Jazdy działa w sposób wręcz banalny. Wystarczy zalogować się do aplikacji mObywatel i kliknąć w odpowiedni obrazek wizualizujący prawo jazdy. Taka wersja dokumentu pozwoli nie tylko na wylegitymowanie się na drodze, również w stosunku do innego kierowcy ale będzie przydatna również w przypadku zakupu ubezpieczenia. Na pewno pozwoli ułatwić formalności przy wypożyczaniu auta. Używanie cyfrowej wersji prawa jazdy jest banalnie proste. Wystarczy zalogować się do systemu i kliknąć odpowiednią ikonę, aby okazać swoje prawo jazdy. Ponieważ aktualnie nie mamy obowiązku noszenia przy sobie dokumentu potwierdzającego nasze kwalifikacje do prowadzenia pojazdu aplikacja może przydać nam się, np. podczas kolizji. Wtedy możesz pokazać swoje uprawnienia innemu kierowcy i nie musisz wzywać policji. System dobrze spisze się również, kiedy będziesz chciał zakupić ubezpieczenie. Może być przydatny również podczas wypożyczania auta. 

Posiadanie aplikacji mObywatel zawierającej również nasz dowód rejestracyjny oraz nasze prawo jazdy nie jest obowiązkowe, ale z czysto praktycznego punktu widzenia warto ją mieć zainstalowaną, bowiem telefon zazwyczaj zawsze mamy przy sobie.

Mimo, że od pewnego czasu mamy dostęp do wielu naszych dokumentów w formie cyfrowej, łatwo dostępnych w jednej, porządnie zabezpieczonej aplikacji, to wciąż otrzymamy fizyczne prawo jazdy, potwierdzające nasze uprawnienia do kierowania pojazdami odpowiedniej kategorii. mObywatel i zawarte w nim prawo jazdy to tylko odzwierciedlenie danych zawartych w państwowych systemach. Aby mogło ono zaistnieć musi być wydany dokument w formie tradycyjnej.

W najnowszej wersji prawa jazdy w formie elektronicznej jego wystawienie od momentu wpisania do systemu informacji o zdanym egzaminie trwa zaledwie zaledwie 0,3 sekundy. Oznacza to że świeżo upieczony kierowca będzie mógł korzystać z prawa jazdy w formie elektornicznej szybciej, niż otrzyma jego tradycyjną wersję

Pobranie i instalacja aplikacji są darmowe, jedyny koszt związany jest z dostępem do łącza internetowego.