PORADNIK DOBREGO KIEROWCY

Oczywiście, że każdy, kto zda egzamin na prawo jazdy kategorii B oraz inne kategorie uważa się już za kierowcę, a część z tych osób za dobrych kierowców. Otóż nic bardziej mylnego. Zapraszamy na poradnik, który w kilku prostych punktach zweryfikuje nasze umiejętności i da wiedzę, czy faktycznie mamy zadatki na dobrych kierowców.

Zacznij od dobrego kursu.
Pamiętaj, że porządny kurs na prawo jazdy w profesjonalnym Ośrodku Szkolenia Kierowców. Dobry instruktor jest osobą, która nie tylko przedstawi ci wszystkie zagadnienia związane z ruchem drogowym ale przede wszystkim przygotuje Cię do samodzielnego i bezpiecznego prowadzenia pojazdów. Szkoły nauki jazdy, które profesjonalnie podchodzą do swojej misji nie tylko uczą umiejętności prowadzenia samochodów ale przede wszystkim dają wiedzę jak z tych umiejętności korzystać w sposób odpowiedzialny, a także dający radość.

Masz już prawo jazdy?
Pamiętaj, że auto też człowiek i trzeba o nie dbać. Wymiana płynów eksploatacyjnych, klocków hamulcowych to jedno. Drugie to dbałość o codzienną pielęgnację auta i korzystanie z niego w sposób spokojny i bezpieczny. Samochód, który jest zadbany odwdzięczy się bezawaryjną i bezproblemową jazdą przez długi czas.

Bądź wypoczęty.
Zmęczony kierowca bywa tak samo niebezpieczny dla innych użytkowników ruchu drogowego jak nietrzeźwy. Dlatego za kierownice siadaj zawsze wyspany i wypoczęty. To pomoże w podejmowaniu prawidłowych decyzji za kierownicą i na pewno ułatwi szybkie reakcje na sytuację na drodze.

Nie bój się różnych warunków drogowych.
Korzystaj z samochodu zarówno w zimie jak i podczas upalnego lata czy mokrej jesieni. Ucz się swojego samochodu by zrozumieć jak reaguje na różnego rodzaju warunki. Dzięki temu żadna aura Cię nie zaskoczy i będziesz w stanie przewidzieć reakcje swojego auta na różne warunki atmosferyczne i związane z tym niebezpieczeństwa na drodze. A to z kolei znacznie zwiększy twoje (i innych) bezpieczeństwo na drodze.

Zawsze myśl podczas prowadzenia samochodu.
Myśl kilka kroków do przodu nie tylko za siebie ale również za innych uczestników ruchu drogowego. Obserwuj zachowania innych kierowców i przewiduj ich działania. Jeśli Ty oraz oni będziecie postępowali w taki sposób istnieje duża szansa, że bezpieczeństwo na drodze znacznie się poprawi i wszyscy dojadą do domu i swoich rodzin bez problemów.

Prowadź auto pewnie i zdecydowanie.
Nie zmieniaj raz podjętej decyzji o manewrze w połowie jego wykonywania. Nie ma nic gorszego niż niezdecydowanie i nerwowe ruchy za kierownicą. Jeśli już decydujesz się na jazdę samochodem bądź całkowicie pewien swoich umiejętności. Daj innym szansę przewidzenia twoich ruchów i decyzji. Zwiększy to nie tylko komfort jazdy wszystkich uczestników ruchu ale także, a może przede wszystkim, jego bezpieczeństwo.

Pasażerowie to też ludzie.
Czasami potrafią uszanować potrzebę skupienia podczas jazdy, ale są również tacy, którzy rozpraszają kierowcę w najmniej odpowiednich chwilach przyczyniając się do potencjalnej kolizji lub wypadku. Dlatego w takim przypadku ważna jest asertywność i jasna informacja o tym, kto prowadzi samochód i kto jest w związku z tym odpowiedzialny za siebie oraz innych. Jeżeli taki argument nie jest wystarczający, dobrym wyborem będzie wyproszenie nieodpowiednio zachowującego się pasażera z pojazdu, niż pozwolić się prowokować do niebezpiecznych postaw.

Doszkalaj się.
Doskonalenie techniki jazdy i kursy doszkalające to zawsze dobry wybór. W Ośrodku Szkolenia Kierowców Expert1 znajdziesz kursy, które nie tylko pozwolą zwiększyć umiejętności kierowania różnymi pojazdami w odmiennych warunkach ale również dadzą możliwość zwiększenia poczucia bezpieczeństwa za kierownicą. Kursy i szkolenia nie kosztują wiele a umiejętności nabyte podczas ich trwania pozwolą na znaczne podniesienie kwalifikacji w zakresie kierowania pojazdami, również takimi, do których prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii B.

Bądź przewidywalny na drodze.
Wszystkie manewry na drodze staraj się wykonywać w sposób płynny. Dodatkowo nie zapominaj o zabezpieczeniu odpowiedniej ilości miejsca do wykonania manewru, który planujesz. Płynna jazda jest również przewidywalna przez innych uczestników ruchu, co bardzo pozytywnie wpływa na jego bezpieczeństwo. Podobnie jak sygnalizowanie manewrów. Pamiętaj bowiem, że inni nie są w stanie przewidzieć twoich zamiarów zmiany toru jazdy. Daj wiedzę innym kierowcom o swoich zamiarach na kilka chwil przed ich wykonaniem. Dzięki temu również oni będą w stanie podjąć odpowiednie zapewniające płynność i bezpieczeństwo ruchu decyzje.

Pamiętaj o prawach fizyki i natury.
Próba zatrzymania auta w miejscu lub wchodzenie w zakręt z prędkością większą niż ta na znaku zazwyczaj kończy się źle. Nie zapomnij, że auto ma swoją wagę, którą zwiększa dodatkowo kierowca i pasażerowie. Miej również na uwadze, że samochody ciężarowe mają o wiele dłuższą drogę hamowania, niż osobówki a nawet one przy dużej prędkości mogą zmienić życie Twoje i Twoich bliskich w koszmar. Dlatego warto trzy razy upewnić się, czy włączenie się do ruchu lub zmiana pasa jest w danej chwili całkowicie bezpieczne.

 

I jak? Czy wszystkie opisane kwestie były dla Ciebie oczywiste? A może coś Cię zaskoczyło? Niezależnie od tego, czy jesteś dobrym, odpowiedzialnym kierowcą, czy dopiero początkującym adeptem sztuki prowadzenia pojazdów pamiętaj, że nie ma niczego ważniejszego, niż bezpieczeństwo. To ono gwarantuje, że podróż samochodem będzie bezpieczna, a w dobrym towarzystwie również ma szansę stać się przyjemna.

My w Ośrodku Szkolenia Kierowców Expert 1 mamy takie powiedzenie: „Każda droga jest dobra, kiedy kończy się powrotem do domu”. Właśnie tego Wam życzymy.