W okresie jesienno – zimowym warto w sposób szczególny dbać o akumulator naszego pojazdu. To bardzo ważna część każdego samochodu i należy o tym pamiętać. Dlatego dzisiaj przypomnimy kilka najważniejszych informacji o cyklu życia akumulatora, jego budowie, a także sposobach ładowania w sposób najbardziej optymalny.
ENERGIA TWOJEGO AUTA
Nowy, sprawny i zadbany akumulator powinien funkcjonować bez problemów cały czas, doładowując się podczas podróży. Im podróż samochodem dłuższa, tym akumulator lepiej doładowany. Dlatego dbanie o jego jakość wydaje się być oczywistym wyborem. Jednak teoria to jedno a codzienność to co innego. Raz zostawimy włączone światła czy radio na postoju, innym razem duże mrozy doprowadzą do wyładowania się baterii naszego pojazdu i może nastąpić problem przy próbie jego uruchomienia. Wtedy pozostaje nam wymienić akumulator na sprawny (dobrze i roztropnie jest mieć drugi w domu) albo ładować ten, który uległ wyczerpaniu. Co oczywiste, nasze auto jest na czas ładowania unieruchomione. Ile ładowanie akumulatora powinno trwać, abyśmy mieli pewność, że jest pełen gotowości do pracy? Wyjaśniamy.
ŁADOWANIE AKUMULATORA
Nie istnieje uniwersalny czas ładowania. Oczywistym jest, że są akumulatory o różnych pojemnościach i prądzie niezbędnych do ich naładowania. Nie bez znaczenia jest również źródło, którego używamy.
Oczywiście najprostszym rozwiązaniem do bezpiecznego ładowania akumulatora będzie użycie prostownika lub ładowarki. Są one zbudowane w taki sposób, aby w pełni automatycznie i maksymalnie bezpiecznie naładować baterię naszego auta. Jednak należy wiedzieć, że automatyczna ładowarka ulegnie wyłączeniu po naładowaniu akumulatora, ale prostownik już nie.
Zatem kiedy akumulator będzie można uznać za w pełni naładowany? Cóż, teoria mówi, że taki stan ma miejsce, gdy gęstość elektrolitu wypełniającego baterię osiągnie odpowiednią warto względem temperatury otoczenia. Ale przecież nikt nie pobiera próbki elektrolitu by to sprawdzać.
Drugim rozwiązaniem jest sprawdzenie napięcia na biegunach akumulatora za pomocą multimetru. W naładowanym akumulatorze napięcie powinno wskazywać wartość około 12,8 V.
JAKOŚĆ AKUMULATORA
Zależnie od rodzaju akumulatora jego producenci mają różne zalecenia w zakresie tego czym i jak ładować ich produkty. Jednak nas najbardziej interesuje to, jak długo należy ładować akumulator, aby uznać go za gotowy do pracy.
Tutaj przychodzi jeszcze jedna zmienna. Im starszy i bardziej wysłużony akumulator, tym jego jakość jest mniejsza i ładowanie będzie koniecznie stosunkowo często. Dlatego przede wszystkim należy zadbać o jakość akumulatora. Wtedy będzie on służył dużo dłużej.
Jak dbać o akumulator? Przede wszystkim nie doprowadzać do głębokiego rozładowania, nie wystawiać na skrajne temperatury, sprawdzać jego stan systematycznie i nie wykorzystywać auta do krótkich tras, podczas których po odpaleniu auta nie zdąży się wystarczająco naładować podczas jazdy.
Akumulator, nie tylko w samochodzie, podobnie jak wiele innych części wymagają uwagi i dbania o nie. Gdy o coś dbamy, to zazwyczaj działa długo dając nam spokój i przewidywalność. Szczególnie celna jest ta metaforyczna prawda w przypadku technologii i motoryzacji. Dlatego dbajmy również o nasze samochody. Swoją wdzięczność okażą nam bezproblemowym działaniem i wygodą podróżowania. Dbania o auto uczymy równiez na kursach na prawo jazdy w naszej sali szkoleniowej w Dąbrowie Górniczej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów i szkoleń oraz do kontaktu.