JAK ZADBAĆ O AUTO ZIMĄ

O sprawność techniczną auta warto dbać cały rok, nie tylko w zimie. Terminowa wymiana płynów eksploatacyjnych, podzespołów i przeglądy techniczne są oczywistą oczywistością. Są jednak takie pory roku, w których nasze auto, potrzebuje większego zainteresowania, bo warunki na drodze są dalece bardziej wymagające. To zima. A jeśli zima, to zimowe problemy. Aby ich uniknąć podpowiadamy obecnym i przyszłym kierowcom jak najlepiej zadbać o swoje obecne i przyszłe auta.

MYCIE AUTA ZIMĄ
Zarówno dla podwozia, jak również nadwozia samochodu zima to trudny, czasami dewastujący czas. Śnieg, zanieczyszczenia z kół innych pojazdów i własnych, sól drogowa oraz wszystkie inne dodatki powodują, że części naszego auta mogą ulegać dużo szybszej korozji i narażać nas na duże koszty. Dlatego warto zimą myć auto znacznie częściej, niż ma to miejsce w okresie wiosennym i letnim.  I każdy przyszły kierowca, niezależnie jakiej kategorii będzie posiadał prawo jazdy powinien pamiętać, żeby dbać cyklicznie, szczególnie w okresie zimowym o auto, bo dzięki temu ono przez cały okres roku zadba o nas.

DBAJ O AKUMULATOR
W zimie akumulatory w naszych autach stają w obliczu poważnego wyzwania. Oto bowiem samochody parkowane pod blokiem, na parkingu publicznym, pod tak zwaną chmurką są narażone na nierzadko trzaskające mrozy. A to ostatnia rzecz, której potrzebuje akumulator naszego auta. Dlatego dbajmy o niego w okresie zimowym w sposób szczególny. Robienie długich tras pozwoli prawidłowo ładować akumulator, podczas odpalania warto wyłączyć dodatkowe odbiorniki by cała energia poszła w prawidłowe uruchomienie pojazdu. Ale przede wszystkim zbadajmy przed zimą stan akumulatora i to czy prawidłowo się ładuje podczas jazdy. Jako obecny lub przyszły kierowca nie chcesz przecież szukać kogoś kto poratuje Cię energią, prawda?

WIETRZENIE AUTA ZIMĄ
Jako przyszły kierowca z prawem jazdy kategorii B i nie tylko możesz się zdziwić. Wierze? W zimie? Owszem, to jedna ze skutecznych metod  usuwania wilgoci z auta (z butów, mokrej odzieży itp.), dzięki czemu szyby nie będą zaparowane od środka. Z tego powodu zwiększysz bezpieczeństwo poruszania się po drogach. W mroźne i pogodne dni powietrze na zewnątrz jest suche, nie ma więc obawy że wietrząc auto, zwiększymy ilość wilgoci w jego wnętrzu.

WYMIANA PŁYNU CHŁODNICZEGO
To prosta czynność, dzięki której będziemy mieli pewność, że uchronimy nasze auto przed przegrzaniem, a dodatkowo zabezpieczymy trwałe elementy silnika przedłużając w tej sposób jego żywotność. Same zalety. Brak wymiany płynu chłodniczego może spowodować, że nasze auto będzie reagowało na niskie temperatury w sposób nieprawidłowy, a to z kolei może doprowadzić do fizycznych uszkodzeń bloku silnika.

WYMIEŃ PŁYN DO SPRYSKIWACZY
Zapewne domyślasz się, że wycieraczki są jednymi z najciężej pracujących elementów w aucie podczas zimy. Aby zapewnić prawidłową widoczność niezbędny jest zimowy, a więc niezamarzający płyn do spryskiwaczy. Dobrym pomysłem jest kupić jeszcze jesienią koncentrat płynu do spryskiwaczy przygotowując mieszankę jeden do jednego. Taki płyn należy dolewać do płynu, który pozostał w zbiorniku. Dzięki temu nasza szyba podczas jazdy ma szansę być czystą i przejrzystą. A to podstawa bezpiecznej jazdy. Tą wiedzę nabędziesz nie tylko na kursach w naszym Ośrodku Szkolenia Kierowców Expert 1, ale również podczas zajęć praktycznych z instruktorem.

WYMIANA OPON NA ZIMOWE
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto wymienić opony na zimowe. Są one stworzone z odpowiedniej mieszanki gumy, która dużo lepiej reaguje na niskie temperatury, niż inne rodzaje opon. Jednak najważniejszą cechą opon zimowych jest fakt, że zapewniając one dużo lepszą przyczepność na zaśnieżonej drodze. To z kolei wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo kierowcy jak również wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Wymiana opon na zimowe nie jest dużym kosztem a pozwala zaoszczędzić sporo zmniejszając ryzyko ewentualnej kolizji w trudnych, zimowych warunkach.
W związku z tym, że pogoda w ostatnich latach jest mocno nieprzewidywalna a granice pomiędzy porami roku coraz bardziej się zacierają wielu z nas ma problem z określeniem momentu wymiany opon na zimowe. Ośrodek Szkolenia Kierowców Expert 1 doradza zatem żeby pomyśleć o takiej wymianie w sytuacji, gdy średnia dobowa temperatura zaczyna wynosić mniej, niż 7 stopni Celsjusza.