NOWE CENY EGZAMINÓW NA PRAWO JAZDY

Wraz z nadejściem 2023 roku zmieniły się przepisy zgodnie z którymi za egzamin na prawo jazdy zapłacimy więcej. Nowelizacja ustawy „Prawo ruchu drogowym” wprowadza nowe, niestety wyższe stawki, w związku z czym zdobycie dokumentu upoważniającego do kierowania pojazdami mechanicznymi będzie coraz droższe. Póki co sprawdźmy ile wynoszą nowe stawki za egzaminy na poszczególne kategorii prawa jazdy.

NOWE STAWKI
Zmiany kwot za egzaminy na prawo jazdy to niedobra informacja dla wszystkich zainteresowanych uzyskaniem na drodze egzaminu tego dokumentu. Pewnym pocieszeniem może być jednak informacja, że póki co ceny nie poszybowały w sposób ekstremalny, choć trudno nie zauważyć, że są wyższe niż do tej pory.

Od 1 stycznia 2023 za egzamin teoretyczny w zakresie uprawnień każdej kategorii nie będzie przekraczał więcej niż 50 zł. Zatem jest to kwota do przełknięcia, a dobre przygotowanie do egzaminu teoretycznego nie powinno być problemem. O tym, jak się uczyć i przygotować do egzaminu piszemy w naszych publikacjach, które znajdziecie w aktualnościach na naszej stronie. Dobre przygotowanie i sztuka skutecznej nauki powinna dać satysfakcjonujący efekt w postaci zdania egzaminu teoretycznego na prawo jazdy za pierwszym razem.

Zmieniły się również stawki za egzaminy praktyczne i w konkretnych kategoriach kształtują się one w sposób następujący:

  • Kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T to koszt 200 zł.
  • Kategorie B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E to koszt 250 zł.

To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że maksymalne stawki za egzaminy co roku będą się zmieniały w zależności od wysokości inflacji. Można antycypować, że spadek inflacji spowoduje obniżenie kwot za egzamin. Doświadczenie każe jednak sądzić, że taki proces może nie mieć zbyt szybko miejsca.

PRAWO JAZDY DO WYMIANY
Zgodnie ze zmianami, których mowa osoby, które przed 2013 rokiem dostały bezterminowe prawo jazdy będą zmuszone do ich wymiany. Przepisy przewidują bowiem, że każdy kierowca, który przed 18 stycznia 2023 otrzymał dokument bez terminu ważności musi go zwrócić i wnioskować o wydanie nowego. To nie koniec złych informacji, bowiem przy składaniu takiego wniosku należy wnieść opłatę 100 za wydanie dokumentu. Wymiana takiego dokumentu odbywa się wedle zasady 20 lat. Czyli prawo jazdy wydane w 2010 roku trzeba wymienić w 2030. Cały proces wymiany bezterminowych praw jazdy ma się zakończyć w 2033 roku

Zmiany, które opisaliśmy w niniejszej publikacji można podsumować jednym, jakże celnym zdaniem: śpieszmy się robić prawo jazdy, tak szybko drożeje.