Prawo jazdy kategorii B to podstawowy dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów do 3,5 tony, czyli większości niedużych samochodów osobowych. To od tego dokumentu swoją przygodę z prowadzeniem samochodu rozpoczyna większość kierowców. Niektórzy z nich zostają po czasie kierowcami zawodowymi. Jednak aby było to możliwe, najpierw warto opanować do perfekcji sztukę poruszania się w ramach możliwości, które daje prawo jazdy kategorii B.
Nasi wykładowcy oraz instruktorzy zgodnie twierdzą, że przygotowanie się do egzaminu na prawo jazdy kategorii B nie musi być trudne i dla większości młodych ludzi takie nie jest. Kluczowe wydaje się podejście do nauki oraz determinacja. Jesteśmy bowiem zdania, że każdy kto chce zdobyć swoje wymarzone prawo jazdy dołoży wszelkich starań, by tak właśnie się stało.
CZYM MOŻNA JEŹDZIĆ MAJĄC PRAWO JAZDY KATEGORII B?
Prawo jazdy kategorii B daje więcej uprawnień, niż mogłoby się wydawać. Mając taki dokument, można kierować nie tylko autem osobowym ale także lekkim pojazdem dostawczym, jak również jednośladem, pojazdem trójkołowym, czy nawet traktorem. Zatem można powiedzieć, że jest to dokument dający szeroką gamę uprawnień, które przydadzą się nawet osobom pracującym w gospodarstwie rolniczym.
Sama kategoria została stworzona przed laty głównie dla osób zainteresowanych prowadzeniem samochodu osobowego, dostawczego lub ciężarowego do masy 3,5 tony. Jednak z czasem i zmianami w zakresie prawnym użytkownicy i właściciele takiego dokumentu dostali dużo więcej uprawnień, które zostały opisane powyżej. To jednak nie wszystko
CO Z PRZYCZEPAMI?
Prawo jazdy kategorii B pozwala również na ciągnięcie przyczepy. Daje nam ono możliwość ciągnięcia za pojazdem przyczepy lekkiej (o masie całkowitej do 750 kg) jak również cięższej ale w takim wypadku masa całkowita przyczepy i pojazdu, który ją ciągnie nie może przekraczać 3500 kg. Istnieje możliwość ciągnięcia przyczep o wiele cięższych ale w tym celu potrzebne jest uzyskanie kodu 96. Ma on zastosowanie wtedy, gdy pojazd i przyczepa tworzą wspólnie zestaw cięższy niż 3500 kg. Ale jego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 4250 kg. Chcąc poruszać się zestawem cięższym, niż 4250 kg konieczne jest ukończenie kursu kategorii B+E (dopuszczalna masa całkowita pojazdów 6125 kg.)
KATEGORIA B I JEDNOŚLADY
Ta kategoria pozwala również do kierowania jednośladem z silnikiem o pojemności do 50 cm3 i mocy do 4 kW oraz motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. W tym drugim przypadku trzeba jednak posiadać kat. B minimum 3 lata. W obu sytuacjach nie obowiązuje natomiast limit pojemności, lecz mocy silników, jeśli te są elektryczne.
Zatem jak widzicie posiadanie prawa jazdy kategorii B to znakomity wybór dający szereg możliwości i uprawnień w świetle polskiego prawa. Jednak warto pamiętać, ze wszystko to o czym napisaliśmy dotyczy przede wszystkim obszaru Rzeczpospolitej Polskiej i nie wszędzie będzie uznane za ważne. W innych krajach, nawet tych należących do Unii Europejskiej przepisy mogą się różnić od tych obowiązujących w Polsce. Dlatego każdorazowo należy dokładnie sprawdzić przepisy kraju, do którego się wybieramy samochodem posiadając polskie prawo jazdy kategorii B.