WYMIANA PRAWA JAZDY

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy, dlatego jest w kraju wielu kierowców, którzy muszą udać się do urzędu. Dobrze jest nie bagatelizować tego obowiązku ponieważ kierowcy z nieważnym prawem jazdy będzie bowiem traktowany w czasie kontroli

Nieważne prawo jazdy sprawia, że kierowca dostanie co najmniej 1500 zł grzywny. Co najmniej, co oznacza, że w przypadku postępowania mandatowego kara może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł. W sądzie maksimum to 30 tys. zł.

KIEDY WYMIENIĆ TERMINOWE PRAWO JAZDY?
Najlepiej zrobić to przed minięciem daty ważności określonej w rubryce 12. Data ważności dokumentu pokrywa się z datą ważności zaświadczenia lekarskiego.
Prawo jazdy bezterminowe, mimo swojej nazwy wkrótce przestanie być aktualne. Jego wymiana na dokument terminowy będzie przeprowadzona w zakresie lat 2028 – 2033.

ILE KOSZTUJE WYMIANA PRAWA JAZDY?
Koszt nowego dokumentu w urzędowym wydziale komunikacji trzeba zapłacić dokładnie sto złotych. Niestety koszty na tym się nie kończą. Trzeba pamiętać o wykonaniu aktualnego zdjęcia, co wiąże się z kosztem od 30 do 50 zł. Do tego doliczyć nalepży wizytę u lekarza orzecznika w celu przedłużenia zaświadczenia potwierdzającego możliwość kierowania pojazdami. Cena takiej wizyta ustalona jest odgórnie i wynosi 200 zł. Zatem w przypadku bezterminowego prawa jazdy koszt jego wymiany wyniesie 130 zł a terminowego – 330 zł.

ILE TO TRWA?
Opłata to jedno ale trzeba jeszcze poczekać ja wydanie dokumentu. Urząd ma na to maksymalnie 14 dni, ale obyczaj pokazuje że jest juz po 10 dniach. Kierowca ma możliwość sprawdzenia czy jego prawo jazdy jest już gotowe do odbioru. Można to zrobić na rządowej stronie info-car.pl

Wymiana prawa jazdy jest niezbędna ale głównie dlatego, że wraz z czasem się zmieniamy, więc należy to potraktować jako aktualizacją zdjęcia i danych osobowych. Uprawnienia, które otrzymaliśmy bezterminowo, takie pozostaną.